>

تنهاترین ستاره
نويسندگان
لينک دوستان

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

نظرسنجی

ديدگاه شمادرموردوبلاگ تنهاترين ستاره چيست ؟
عالى
خيلى خوب
خوب
متوسط
ضعيفجستجو

دوستان من

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لوليك الفرج والعافية والنصر وجعلنا من خير اعوانه وانصاره والمستشهدين بين يديه

با سلام خدمت همه مهدى باوران 

شيوه های ايجاد انس در فرزندان نسبت به امام زمان (عج)

(بسم الله الرحمن الرحیم)

در بحث انتظار، يکي از مسائلي که درباره ي تربيت است، اين است که اصلاً چه کسي را مي خواهيم تربيت کنيم. در کار تربيتي و آموزشي که آموزش ابزاري است براي کار تربيت، پيوسته صحبت از اهداف مي شود و امروزه هدف هاي رفتاري بيش تر مورد توجه است.

اين که مشخص شود چه رفتاري مورد انتظار است که در نهايت آن فرد به آن برسد که بتوانيم بگوييم آقا به اين رفتار رسيده يا نرسيده است. اگر بخواهيم دانستن را که يک امر پنهاني است به رفتار که امري آشکار است تبديل کنيم، بابيد فعلش را طوري ادا کنيم که آن فعل با نام بردن يا نوشتن، قابل مشاهده باشد؛ هر چند اين تبديل اهداف رفتاري گام خوبي است و در جهت اين که در تربيت در آموزش به کجا مي رسيم و به چه سمتي قدم بر مي داريم، بسيار مؤثر و سازنده است؛ ولي در عين حال انتقادهاي بسيار بزرگي در اين زمينه وارد است.

و آن اين که گاهي اگر افراد را بخواهند در قالب رفتاري تعريف کنند، نمي توانند بسياري از ابعاد شخصيتي شان را در آن قالب بريزند؛ بنابراين حد ميانه اي را مدنظر قرار مي دهيم؛ يعني از طرفي مي گوييم، بايد از يک طرف اهداف کلي را مدنظر بگيريم و از طرفي اهداف رفتاري را، که آن اهداف رفتاري در حقيقت به ما نشان بدهد که به کجا مي خواهد برسد و کجا بايد برسد. ما، در تربيت نسلِ منتظر، هر دو مقوله را احتياج داريم تا ويژگي هاي شخصيتي شخص منتظر را بيان کنيم.


موضوعات مرتبط: تربیت نسل منتظر
[ شنبه هجدهم مهر 1394 ] [ 19:46 ] [ سیده ضیاءتبار ]

بسم الله نورالنور

ادامه تکنيک هاى فرزند پرورى

قانون استقلال

بچه‌ها مسافرکوچولو هستن. مسافر، مسافره، نيومده بمونه. اومده که بره. کجا بره؟ بره توی جامعه. وارد اجتماع بشه. برای خودش کسی بشه. مستقل بشه. رکن تربيت ما اينه که طوری بارش بياريم که بتونه مستقل از پدر و مادرش زندگی کنه.

اگه هر کاری کرديم، اما مستقل بارش نياورديم، انگار هيچ کاری نکرديم. بچه‌ای که نتونه بدون مادرش زندگی کنه، انگار هنوز از رحم مادر خارج نشده، چه برسه به اينکه تربيت شده باشه.

قانون چهارم، قانون رفتار انسانی

مسافرکوچولوها، در هر کجا که باشن، فرشته نيستن. شيطون هم نيستن. حيوان هم نيستن. انسان هستن. اگه با اونها مثل انسان رفتار نشه، قانون زير پار گذاشته شده. هرگونه رفتار غيرانسانی با کودکان، يعنی زير پا گذاشتن قانون فرزندپروری مسافرکوچولوها، يعنی توليد انواع بيماری‌ها، يعنی تربيت حيوانی، يعنی …

همه پدر و مادرها در حق بچه‌هاشون کوتاهی کردن. اما هر وقت از فرزندی می‌خواهيم خاطره‌ای از رفتار غلط پدر و مادرش برامون بگه، اون خاطره، خاطره يک رفتار غيرانسانيه که با اون شده. اون چيزی که بچه رو حسابی زجر می‌ده، مريض می‌کنه‌، اينه که باهاش غيرانسانی رفتار بشه. حواستون باشه. صاحت اصلی‌شون، روز حساب، بدجوری حساب می‌کشه.

اين چهار قانون اونقدر مهمند که بايد در طراحی و اجرای تمام تکنيکها و تاکتيکهاي بازی فرزندپروری که در ادامه توضيح می‌دم رعايت بشن. اگر بچه‌ای بيمار بشه، خوب تربيت نشه، به خاطر اينه که اين چهار قانون رعايت نشده. اين نکته رو حتما به خاطر بسپارين.

خوب، بازيکن‌ها رو شناختيم و قانونها رو گفتيم. حالا بهتره بازی رو شروع کنيم. اين پدر در نمايش بعد بازی رو شروع کرده، ببينيم چيکار می‌کنه؟

پدر: بچه برو بشين درس بخون.

بچه: نمی‌خوام.

پدر: خوب، بذار ببينم، از من که نمی‌ترسی، يعنی امنيت حضرت‌عالی که به خطر نيافتاده. خوبه. خدا رو شکر. قانون اول رو رعايت کردم. قانون دوم چي بود، آگاهی. خوب بچه بدون که درس خوندن برات خوبه، آگاهی پيدا کردی؟

بچه: بله.

پدر: خوب، آگاهی هم داديم. آهان، استقلال. خوب، يادت باشه برای درس خوندن به ما وابسته نباشی.

بچه: چشم بابا.

پدر: خوب، کار غيرانسانی هم که نکردم، اصلا من هنوز هيچ کاری نکردم. (رو به دوربين:) شما بگين، من بايد اينجا چيکار کنم که اين وروجک درس بخونه؟

به نظر شما در اين شرايط اون پدر بايد چيکار کنه؟ به اون کار کلی که به او پيشنهاد می‌کنين انجام بده، می‌گيم: تاکتيک. خوب، پيشنهاد کنين؟ اين پدر برای درس خوندن فرزندش در اين شرايط چه کار کنه؟ يعنی از چه تاکتيکی استفاده کنه؟ شايد نظر شما اينه که فرزندش را به درس خوندن تشويق کنه. يعنی شما تاکتيک تشويق را به او پيشنهاد می‌کنين. پيشنهاد خوبيه.

حالا که با اصطلاح تاکتيک توی بازی فرزندپروری آشنا شدين، بد نيس با اصطلاح تکنيک هم آشنا بشين. حتما می‌دونين منظورم از تکنيک چيه؟ تکنيک اون کاريه که موقع عمل دقيقا انجام می‌ديم. مثلا اين پدر اگه می‌خواد تشويق کنه، يعنی از تاکتيک تشويق استفاده کنه، می‌تونه تکنيک توجه مثبت يا تکنيک تشويق توصيفی رو بکار بره. اگه می‌خواد از تاکتيک استقلال استفاده کنه، می‌تونه از تکنيک خودت چی فکر می‌کنی يا تکنيک حل مسئله استفاده کنه.

اين تکنيک‌ها رو لابلای توضيح تاکتيک‌ها معرفی می‌کنم. در انتهای کتاب، تکنيک‌ها رو با تمرين دوباره اجرا می‌کنيم تا خوب به اونها مسلط بشين. توی اين کتاب، شش تاکتيک و تعداد زيادی تکنيک رو آموزش می‌ديم تا بتونين خوب و تکنيکی بازی کنين. فعلا بريم سراغ اولين تاکتيک، يعنی تاکتيک تشويق و اولين تکنيک، يعنی تکنيک توجه مثبت. 


موضوعات مرتبط: تربیت نسل منتظر
[ یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1394 ] [ 18:53 ] [ سیده ضیاءتبار ]

 

انتقال معارف مهدوى

 سخن از تعليم معارف مهدوى است. خيلى چيزها بايد به كودكانمان بياموزيم. يكى از آنها احاديثى است كه در مورد حضرت است. انتقال اينها به كودكان بسيار كارساز است. من به‏طور تجربى اين مسئله را درك كرده‏ام.

در دوران كودكى من، شخصى بود كه هيأت تشكيل داده بود و بچه‏هاى كوچك‏تر را دعوت مى‏كرد. هر وقت مى‏رسيديم مى‏گفت، حديث نماز را بخوانيد. همه ما دسته‏جمعى مى‏خوانديم: »من ترك الصلوة متعمداً فقد كفر...» و خودش ترجمه مى‏كرد: «هر كس نماز را عمداً ترك كند كافر است«.

گويا از آن زمان، از آن جلسه، من همين جمله يادم مى‏آيد. چقدر در دوران جوانى و نوجوانى، به فريادم رسيد؛ آنگاه كه با غرايز، شبهات و مسائل گوناگون مواجه مى‏شدم.

لازم است اين فرازها را براى بچه‏ها توضيح دهيم. برخى چيزها را گزيده انتخاب كنيم تا بچه‏ها تكرار كنند و حفظ كنند اينها نگهدارنده آنهاست.


موضوعات مرتبط: تربیت نسل منتظر
[ جمعه چهارم اسفند 1391 ] [ 11:36 ] [ سیده ضیاءتبار ]

)بسم الله الرحمن الرحیم
در تربیت نسل منتظر اقدامات احساسی و عاطفی اثر گذاری سریع تر و بیشتری دارد و پیوند قلبی و دورنی بیشتری برقرار می کند . در این نوع تربیت ، بر عواطف و احساساتی مانند عشق ورزی و محبت شدید در دل با محبوب و توجه همیشگی به او و … تاکید می شود . هر چند سفارش شده است که باورهای خود را بر مبانی عقلی بنا نمایید اما تاثیر عاطفه ، احساس و دلبستگی عاطفی از نکاتی است که با توجه به اجتماعی بودن انسان در روابط به ویژه آنجا که نیاز به از خود گذشتگی دارد بسیار مهم بوده و تاثیر بسیاری در سرنوشت انسان دارد .
با توجه به آنچه که گفته شد باید گفت علاقه و انس به حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) لازمۀ انتظار و منتظر واقعی است. چرا که تا علاقه و عشق به معشوق نباشد چگونه می‌توان سختی ها و مشکلات دوران انتظار ـ برای رسیدن به وصال ـ را برخود هموارکرد ؟ و ا«گونه بود که آن حضرت می پسندند ؟
در این نوشتار برآنیم تا برخی از راهکارهای موثر در ایجاد انس و الفت میان کودکان جامعه اسلامی با امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را بیان نماییم تا انشالله بتوانیم سربازانی لایق و در خور آن وجود شریف تربیت نماییم.


موضوعات مرتبط: تربیت نسل منتظر
[ جمعه چهارم اسفند 1391 ] [ 11:27 ] [ سیده ضیاءتبار ]
........

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

تا کدوم ستاره دنبال تو باشم
تا کجا بی خبر از حال تو باشم
تقدیم به تنها ترین ستاره قلبم
می دانم كه كویر خلوت دلم نیاز به جرعه آبی دارد تا خود را با آن سیراب نمایم
در قلبم غوغایی است غوغای عشق تو ، می دانم كه مرا به حال خود وا نمیگذاری و مرا همیشه با خود همراه می سازی
بگذار تا به وسعت قلب پرمهرت زلالی عشقت را دست یابم وسرشار از شادی شوم
عزیز دلم می خواهم بادریچه ی نگاههای محبت آمیزت با دلی سیر به تماشایت نشینم و از عمق نگاهت سیراب شوم ؛تو در پاسخ به عشقم همیشه سكوت را اختیار كردی و هرگز به خود اجازه ندادی كه از لبانت شكوفه های عشق و محبت بیرون بیایدو بوی عطر خوش آنان مرا مدهوش كند
ای رویای دیرینه ی من بگذار باران عشقت بر من ببارد تا من در زیر این باران زیبا خود را سیراب نمایم وبرایت همچون زلیخای یوسف باشم
بگذار مروارید دل من توباشی ومن صدف .وای دریا بدان و که من او را چگونه دوست داشتم
عشق من در مهتاب آسمان دلت شعله كشید.
توی آسمون قلبم یه ستاره مونده تنها
امکانات وب
مهدویت امام زمان (عج) دانشنامه عاشورا آیه قرآن 
کد موزیک آنلاین برای وبگاه

فال حافظ

زیر باران

code]
[code/] کد های جاوا اسکریپت کد های جاوا اسکریپت