>

تنهاترین ستاره
نويسندگان
لينک دوستان

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

نظرسنجی

ديدگاه شمادرموردوبلاگ تنهاترين ستاره چيست ؟
عالى
خيلى خوب
خوب
متوسط
ضعيفجستجو

دوستان من

اگر می‌خواهید خطورات خیال خاموش شود فقط در مجلس امام حسین (ع) بنشینید ، چون برنامه امام حسین (ع) وجودی است ، وجود است که می‌تواند خیال را خاموش کند ، قلب نمی‌تواند آن را خاموش کند ، چون قلب با خیال همکاری می‌کند اما وقتی قلب تبدیل به وجود بشود خیال را خاموش می‌کند ، در مقام زنده شدن قلب طوری می‌شود که بواسطه قلب ، جسم شما هم تبدیل به وجود می‌شود و کلاً خدایی می‌شوی ، مثلاً اینجا که نشسته ای مطلع هستی از اینکه مثلاً یک آقایی فلان جا نشسته و زیر لب ذکر می گوید ، اما تو در قلبت قلب او را می‌بینی که چه می‌گوید و مجلس امام حسین (ع) فقط این کار را می‌تواند بکند


موضوعات مرتبط: عرفان
[ جمعه سی ام مهر 1395 ] [ 0:12 ] [ سیده ضیاءتبار ]

رفيق راه 
هنگامي كه مهدی یاور راهنمای خودش را پيدا نکرد، می توانداز يك رفيق مومني كه با او در راه محبت خدا برادري مي كند كمك بگيرد .مومن آينه اي براي مومن است « زيرادو مومن يكديگر را در رفع بعضي از موانع و ايجاد زمينه هاي مساعد ياري مي دهند» و همچنين كمك بگيرد از خواندن كتاب هاي اخلاقي و عرفاني كه داراي روش صحيح و فهم آسان هستند. به اين ترتيب اگر خداوند- سبحانه- صدق نيت و طهارت قلبي از او ببيند، حاجتش را برآورده مي كند و راهنماي اميني را به او نشان مي دهد كه دستش را بگيرد و به ساحل نجات برساند

 

 

 


موضوعات مرتبط: عرفان
[ سه شنبه بیست و هشتم بهمن 1393 ] [ 17:48 ] [ سیده ضیاءتبار ]

معالجه ي بيماري هاي روحي مثل معالجه ي بيماريهاي جسمي است. شايسته است كه سالك از داروي مناسب استفاده نمايد. بعنوان مثال براي برطرف كردن بخل، هيچ راهي جز عادت دادن نفس به بذل و بخشش و اطعام وپرداخت صدقات و خيرات وجود ندارد و ممكن نيست برطرف كردن بخل و پديد آوردن حال بخشش وجود با بسيار خواندن نمازهاي مستجبي و عبادات بدست بيايد. برطرف كردن غفلت نيز اينچنين است. يعني جز با تبديل آن به ضدش امكان پذير نيست. ضد آن تذكر نفس است به اينكه او در محضر خدا و فرشتگان نويسنده است. پس علاج غفلت به راه اندازي مؤسسات خيريه نيست و اينطور نيست كه با اين كارها ملكه ي حضور الهي بدست بيايد. مطلب بيست و هشتم: استمرار عمل صالح وظيفه ي سالك جهاد مستمر و طلب پي درپي و مصرانه و تلاش و كوشش استوار در رسيدن به هدف مورد نظر است. اما اين مطلب كي حاصل مي شود؟ و اينكه او به اين مقصد خواهد رسيد يا بر انسان است »: نه مطلب ديگري است و بيرون از حدود وظيفه ي سالك است. شاعر عرب گفته آري. انسان جز با يكي از اين دو نتيجه ي خوب «. كه تلاش كند و بر او نيست كه حتما موفق شود يعني شهادت و مرگ در اين راه و يا نيل به هدف از دنيا خارج نخواهد شد.


موضوعات مرتبط: عرفان
[ یکشنبه بیست و ششم بهمن 1393 ] [ 16:57 ] [ سیده ضیاءتبار ]

در رساله سير و سلوك منسوب به علامه بحرالعلوم بعد از ذكر عوالم و منازل بالا به چگونگى طى نمودن اين راه پرمشقت و پرافتخار پرداخته و بيست و پنج دستور براى وصول به اين مقاصد بالا و والا مى‏دهد: سالك الى الله و رهرو راه قرب به پروردگار براى وصول به اين عوالم، بعد از آن كه اصول دين را از طرق معتبر شناخت و به فروع احكام دينى و اسلامى كاملا آشنا شد، بار سفر مى‏بندد و به راه مى‏افتد و با انجام دستورهاى بيست و پنجگانه زير به سوى مقصد همچنان پيش مى‏رود:
اول، ترك آداب و عادات و رسومى است كه انسان را از پيمودن راه باز مى‏دارد و غرق در آلودگيها مى‏كند.


موضوعات مرتبط: عرفان
[ پنج شنبه هفدهم بهمن 1392 ] [ 18:46 ] [ سیده ضیاءتبار ]

نورانیت دل و شرح صدر

جهت تنویر قلب
از آیت الله کشمیری پرسیده شد: برای تنویر قلب ذکر تسبیحات اربعه چه عددی خوب است؟
فرمودند: سی مرتبه بعد از هر نماز.
منبع: آفتاب خوبان، ص 75

 

برای نورانیت و روشنایی قلب
آیت الله کشمیری می فرمودند:
روزی [به آقای قاضی] عرض کردم برای نورانیت و روشنایی قلب چیزی بفرمایید. فرمودند: بعد از نماز عصر هفتاد مرتبه استغفار خوب است.
منبع: آفتاب خوبان، ص 33
جهت نورانیت قلب
حضرت آیت الله کشمیری ذکر «اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّوم‏» بعد از نماز صبح یک اربعین به عدد 1001 مرتبه برای نورانیت قلب خوب است.
همچنین حضرت آیت الله کشمیری می فرمودند: ذکر «الْحَيّ» هفتاد مرتبه صبحها برای نورانیت قلب و عافیت (سلامتی و صحت قلب) خوبست و بعضی این را سرسر می خوانند.
منبع: صحبت جانان، ص 61،68
مرحوم نائینی (ره) می گوید: نقل است که چنانچه بعد از نماز صبح هر دو دست را بر سینه بگذارد و هفتاد مرتبه برای نورانیت قلب و گشایش امور و مهمات «يافَتَّاحُ» بگوید بسیار مفید خواهد بود.
منبع:گوهر شب چراغ، ج 1، ص 195
جهت خلاصی از تنگی سینه و انشراح باطنی
هر کس سوره مبارکه: «الم نشرح» را بر سینه خود یا غیر بخواند، از تنگی سینه خلاصی یابد، و باطن وی منشرح گردد، ان شاءالله تعالی.
منبع: المخازن، ص 153.

 


موضوعات مرتبط: عرفان
[ پنج شنبه سی ام خرداد 1392 ] [ 21:56 ] [ سیده ضیاءتبار ]

ولي عصر ارواحنا له الفدا همسفر سالکان

عارف توحیدی آیت الله شیخ محمد جواد انصاری همدانی می فرمودند : در مشکلات دنیا وآخرت وسیر وسلوک به حضرت بقیة الله توسل کنید تا مشکلات شمارا بر طرف کند چون حضرت،  ولی عصراست واختیار ما با اوست .[1]

سالک يا به راه آشناست و فراز و فرودها و خطرات آن را مي‌شناسد؛ يا با آن‌ها بيگانه است. رهرو نااشنا در پيمودن راه و رسيدن به مقصد مشاهده خود ،هماره نيازمند راهنمايي خبير است که خود آشناي طريق باشد و او را از اوج و حضيض با خبر سازد و به سلامت بگذارند و با بيان خطرات راه، سالک را از مهالک آن ايمن گرداند و سرانجام به مقصود برساند.

طريق نوراني انسانيت و عبوديت خداوند نيز از اين قاعده مستثنا نيست و انبيا و اولياي الهي که آشنايان طريق اند سفيران هدايت خلق اند از اين رو خداوند پيامبر خويش را به صبر و همقدمي با سالکان جاده عبوديت امر مي‌کند «وَاصِبر نَفسَکَ مَعَ الَّذيِنَ يَدعُونَ رَبَّهُم بِالغَدَاوةِ وَ العَشِيِّ يُريدونَ وَجهَه»[2]


موضوعات مرتبط: عرفان
[ پنج شنبه هفدهم اسفند 1391 ] [ 14:39 ] [ سیده ضیاءتبار ]

موضوعات مرتبط: عرفان
[ شنبه بیست و هشتم بهمن 1391 ] [ 21:32 ] [ سیده ضیاءتبار ]

 

چكيده:

موضوع اين مقاله بررسي شاخصه ها و ويژگيهايي است كه در روايا ت نقل شده از امام رضا(ع) ، براي تربيت نسل مهدوي ارايه شده است.

در اسلام تربيت انسانها از جايگاه خاصي برخوردار است.شقاوت و سعادت انسانها در گرو تربيت صحيح يا غلط است.خانواده يكي از مهمترين جايگاهها را در انجام مهم بر عهده دارد.در اين نوشتار ابتدا انتخاب همسري معتقد به عنوان اولين گام در تربيت ديني و مهدوي فرزندان در نظر گرفته شده است.سپس دوران تربيت به مراحل قبل از تولد،بارداري و پس از تولد تقسيم بندي شده است. براي هر يك از مراحل راهكارها و نكاتي كه بايد مورد توجه قرار گيرد اشاره شده است از جمله لقمه حلال،پايبند بودن پدر و مادر به انجام واجبات و ترك محرمات...در تربيت نسل مهدوي به طور خصوص شاخصه هايي مورد توجه قرار گرفته كگه با به كار بستن آنمي توان كودكان را روز به روز بسشتر با امام عصر آشنا ساخت مثل فضا سازي منزل با ياد امام.القاي محبت امام در دل فرزندان از مهمترين راهكارها براي تربيت فرزنداني است كه مهر اهل بيت(ع) راهگشاي سعادت آنها خواهد بود.در هر فصل از رواياتي كه از ائمه(ع) به ويژه امام رضا(ع) در اين باره رسيده است بهره گرفته شده است.

براي دست يابي به اين روايات از كتب حديثي مانندبحارالانوار،كافي ومستدك الوسايل استفاده شده است.

كليد واژگان:تربيت،تربيت ديني،نسل مهدوي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 


موضوعات مرتبط: عرفان
[ شنبه چهاردهم بهمن 1391 ] [ 15:49 ] [ سیده ضیاءتبار ]

عرفان :یعنی شناخت ربُّ الاَرباب ، عرفان یعنی عالم فنا ، جدا شدن از خود ،اتصال با محبوب ،عرفان یعنی دیدن وندیدن ،شنیدن ونشنیدن،  خوردن ونخوردن ، بودن ونبودن . 


موضوعات مرتبط: عرفان
[ شنبه نهم دی 1391 ] [ 9:46 ] [ سیده ضیاءتبار ]
........

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

تا کدوم ستاره دنبال تو باشم
تا کجا بی خبر از حال تو باشم
تقدیم به تنها ترین ستاره قلبم
می دانم كه كویر خلوت دلم نیاز به جرعه آبی دارد تا خود را با آن سیراب نمایم
در قلبم غوغایی است غوغای عشق تو ، می دانم كه مرا به حال خود وا نمیگذاری و مرا همیشه با خود همراه می سازی
بگذار تا به وسعت قلب پرمهرت زلالی عشقت را دست یابم وسرشار از شادی شوم
عزیز دلم می خواهم بادریچه ی نگاههای محبت آمیزت با دلی سیر به تماشایت نشینم و از عمق نگاهت سیراب شوم ؛تو در پاسخ به عشقم همیشه سكوت را اختیار كردی و هرگز به خود اجازه ندادی كه از لبانت شكوفه های عشق و محبت بیرون بیایدو بوی عطر خوش آنان مرا مدهوش كند
ای رویای دیرینه ی من بگذار باران عشقت بر من ببارد تا من در زیر این باران زیبا خود را سیراب نمایم وبرایت همچون زلیخای یوسف باشم
بگذار مروارید دل من توباشی ومن صدف .وای دریا بدان و که من او را چگونه دوست داشتم
عشق من در مهتاب آسمان دلت شعله كشید.
توی آسمون قلبم یه ستاره مونده تنها
امکانات وب
مهدویت امام زمان (عج) دانشنامه عاشورا آیه قرآن 
کد موزیک آنلاین برای وبگاه

فال حافظ

زیر باران

code]
[code/] کد های جاوا اسکریپت کد های جاوا اسکریپت